A francia politikai élet drámai fordulatot vett vasárnap, amikor Marine Le Pen szélsőjobboldali Nemzeti Tömörülés (RN) pártja meglepetésszerű győzelmet aratott a parlamenti választások első fordulójában. Az exit poll eredmények szerint az RN a szavazatok mintegy 34%-át szerezte meg, jelentősen megelőzve Emmanuel Macron elnök centrista szövetségét és a baloldali koalíciót is.
Történelmi áttörés a szélsőjobb számára
Ez az eredmény történelmi jelentőségű a francia politikában. Az RN, amely korábban Nemzeti Front néven volt ismert, most először került ilyen közel ahhoz, hogy domináns erővé váljon a francia parlamentben. Marine Le Pen, aki 2011 óta vezeti a pártot, kijelentette: „A francia nép egyértelműen kifejezte vágyát, hogy véget vessen Emmanuel Macron elmúlt hét évének megvető és romboló elnökségének.”Le Pen ambiciózus célt tűzött ki a július 7-i második fordulóra: a jelenlegi 88 parlamenti mandátumról 289-re növelni pártja képviselőinek számát, ami abszolút többséget jelentene. Ha ez sikerülne, az RN lenne az első szélsőjobboldali párt a modern francia történelemben, amely kormányzati hatalomhoz jutna.
Macron elnök nehéz helyzetben
Emmanuel Macron centrista szövetsége súlyos vereséget szenvedett, a szavazatoknak mindössze 20,5-23%-át szerezve meg. Ez azt jelenti, hogy a korábban legnagyobb parlamenti frakcióval rendelkező Ensemble elveszítheti mandátumainak több mint felét, és akár a harmadik helyre is visszacsúszhat.Macron váratlan döntése a parlament feloszlatásáról és az előrehozott választások kiírásáról most visszafelé sülhet el. Az elnök azzal érvelt, hogy a választásokra szükség van a francia politikai helyzet tisztázásához, de úgy tűnik, ez a lépés inkább megerősítette politikai ellenfeleit.
Magas részvétel és polarizáció
A választási részvétel meghaladta a 69%-ot, ami az elmúlt közel négy évtized legmagasabb aránya. Ez jól mutatja a francia társadalom mély megosztottságát és a választás tétjének súlyosságát. Macron korábban figyelmeztetett, hogy akár a szélsőjobb, akár a radikális baloldal győzelme fokozhatja a feszültségeket, potenciálisan „polgárháborús” állapotokat idézve elő.
Az RN átalakulása
Az RN sikerének egyik kulcsa Marine Le Pen stratégiája, amellyel igyekezett normalizálni a párt imázsát. Az egykor nyíltan rasszista és antiszemita nézeteiről hírhedt párt az utóbbi években mérsékeltebb hangnemet ütött meg, bár kritikusai szerint alapvető ideológiája nem változott.A párt bevándorlásellenes álláspontját átfogalmazták „nemzeti prioritásként”, amely a francia állampolgárokat részesíti előnyben a foglalkoztatás, a szociális juttatások és a lakhatás terén. Ez a doktrína továbbra is vitatott, és sokan diszkriminatívnak tartják.
A baloldal reakciója
A baloldali Új Népi Front koalíció, amely a szavazatok körülbelül 29%-át szerezte meg, felszólította támogatóit, hogy a második fordulóban egyesüljenek a szélsőjobb hatalomra kerülésének megakadályozására. Clémentine Autain, a La France Insoumise párt képviselője kijelentette: „Minden progresszív és humanista erőnek össze kell fognia az Új Népi Front mögött, hogy megállítsuk a szélsőjobbot.”
Nemzetközi reakciók és aggodalmak
A választási eredmények nemzetközi visszhangot váltottak ki. Az Európai Unió vezetői aggodalmuknak adtak hangot a szélsőjobboldali párt esetleges hatalomra kerülése miatt, ami jelentősen befolyásolhatná Franciaország EU-politikáját és a blokk jövőjét.Az Egyesült Államok külügyminisztériuma közleményben hangsúlyozta a demokratikus folyamatok tiszteletben tartásának fontosságát, ugyanakkor kifejezte reményét, hogy Franciaország továbbra is elkötelezett marad a transzatlanti szövetség mellett.
Következő lépések és kilátások
A július 7-i második forduló döntő jelentőségű lesz Franciaország jövője szempontjából. Ha az RN többséget szerez, az alapjaiban változtathatja meg a francia bel- és külpolitikát. Macronnak korlátozott mozgástere lenne, és kénytelen lenne együttműködni egy olyan párttal, amelynek nézetei sok tekintetben ellentétesek az övéivel.A politikai elemzők szerint a következő napokban intenzív tárgyalások és szövetségkötések várhatók a pártok között. A centrista és baloldali erők megpróbálhatnak összefogni, hogy megakadályozzák az RN további térnyerését, de kérdéses, hogy ez elegendő lesz-e a trend megfordításához.Franciaország most egy politikai fordulóponton áll. A vasárnapi eredmények nem csak a belpolitikát, de az ország nemzetközi szerepét és az európai politikai dinamikát is alapvetően átformálhatják. A világ most feszülten figyeli, hogyan alakul a francia demokrácia következő fejezete.